OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Výchova

Výchova

Vzhľadom k tomu, že jazvečík je tvrdohlavý jeho výchova musí byť dôsledná. Je inteligentný a dobre sa učí, aj tak vás pri výchovných pokusoch môže zmiasť svojim šaškovaním a humorom. Výchova dlhosrstého jazvečíka je ľahšia, než výchova jeho krátkosrstých príbuzných. Avšak aj u tohoto typu je nutná dôslednosť a trpezlivosť. Pri správnom prístupe sa toho dokážu veľa naučiť, ale nebudú nikdy otrocky počúvať každý príkaz. Sú to veľmi hravé psy. Niektoré jazvečíky sa dajú naučiť žiť s mačkami a nemusia byť spolu od malička. Ak vás budú  rešpektovať ako svojho pána, naučíte ich, že mačky nie sú ich nepriatelia. Jazvečíky je možné chovať ako na dedine, tak aj v byte. Najvhodnejší do byta  je dlhosrstý jazvečík. Aj krátkosrsté typy sa však dobre prispôsobia životu v meste. Hrubosrstý jazvečík je najviac rozšírený a u poľovníkov najobľúbenejší. Má veľmi dobré pracovné schopnosti a je dobrý farbiar aj brlohár.Jazvečíky potrebujú pomerne veľa pohybu. Pokiaľ ich necháte voľne behať, pamätajte na ich lovecké pudy, môžu prevládnuť a jazvečík vám môže utiecť.

Starostlivosť

U hrubosrstého jazvečíka je nutné trimovanie, ktoré sa prevádza asi dvakrát ročne. Tiež je nutné zastrihnúť chlpy medzi vankúšikmi na tlapkách. Pri kúpaní je nutné použiť kvalitné prípravky, určené špeciálne pre psov. Je nutné dbať na čistotu uší a pazúriky udržovať krátke. Jazvečíky majú so stúpajúcim vekom sklon k priberaniu na váhe, nie je teda dobré ich prekrmovať.
 

 

Najčastejšie nemoci:

Obrna jazvečíkov, Cushingov syndróm, hluchota, epilepsia, spondylózia chrbtice, nekostnatenie chrupaviek, Von Willebrandova nemoc, skrivenie hornej čeľuste, ...